EN RU

» Przemysłowa instalacja chłodnicza w przetwórstwie rybnym

Zespół sprężarkowy w oparciu o przemysłowe sprężarki jednośrubowe HallScrew

W połowie ubiegłego roku LNS Sp. z o.o. dostarczyła podstawowe komponenty do instalacji mroźniczej dla zakładów przetwórstwa rybnego. Całość zrealizowała firma Termoprojekt z Koszalina specjalizująca się m. in. w projektowaniu kompletnych przemysłowych instalacji chłodniczych i w budowie oraz serwisie agregatów sprężarkowych.
 
W zrealizowanej inwestycji w zakładach przetwórstwa rybnego firma Termoprojekt zastosowała przemysłowe sprężarki jednośrubowe HallScrew firmy J&E Hall, która na rynku sprężarek chłodniczych jest obecna od 1882 roku, kiedy to zaprezentowała swoją pierwszą sprężarkę do produkcji zimnego powietrza.
 
Na końcową decyzję ostatecznego Klienta, odnośnie dostarczanych urządzeń, miało wpływ kilka czynników. Jak wiadomo cena w większości przypadków tego typu projektów jest podstawowym wyznacznikiem wyboru. Oczywiście w tym przypadku cena również miała znaczenie, jednakże bezwzględnie nie mogła ona wpłynąć na jakość oferowanego układu i jego poszczególnych podzespołów. Poniżej zostaną przybliżone poszczególne rozwiązania wykorzystane w przedmiotowej instalacji.
 

Chłodnictwo przemysłowe - opis instalacji

Przetwórnia zdecydowała się na instalację chłodniczą wykorzystującą czynnik R507A na bezpośrednie odparowanie. Do celów produkcyjnych zakład dysponuje dwoma tunelami zamrażalniczymi oraz jedną mroźnią składową. Moc chłodnicza całego układu wynosi 240 kW przy temperaturze odparowania na poziomie -40°C i temperaturze skraplania +47°C.
 
Każdy tunel jest chłodzony za pomocą dwóch chłodnic. Zastosowano chłodnice ONDA każda po 5 wentylatorów Ø630 mm, lamele o rozstawie 10 mm, podwójnie izolowaną tacę oraz grzałki wentylatorów. Przyłącza freonu w każdej parze wymienników znajdują się po przeciwnych stronach, aby ułatwić ich montaż. Z kolei w mroźni zamontowana została chłodnica tego samego producenta z dwoma wentylatorami Ø800 mm. Dodatkowo, chłodnice zostały wykonane zgodnie ze specyfikacją firmy Termoprojekt, m.in. zwiększona została grubość rurek, lamel oraz został zastosowany specjalny system odszraniania.
 
Chłodnice ONDA zaisntalowane w mroźni składowej   Chłodnica ONDA zaisntalowane w tunelach mroźniczych
Rys. 1. Chłodnice ONDA zaisntalowane w tunelach mroźniczych oraz w mroźni składowej
 
Firma ONDA, oprócz standardowego typoszeregu, może również dopasować rozwiązania i wyprodukować wymienniki pod wymagania klienta, dostosowane pod konkretny projekt. Począwszy od możliwości wyboru wentylatorów, spośród czołowych producentów obecnych na rynku chłodniczym, po szczegółowe rozwiązania bloków lamelowych o konkretnych wymiarach, które często w przypadku już istniejących budynków chłodni lub mroźni są już ograniczone. Wszystkie chłodnice powietrza firmy ONDA są dostarczane w skrzyniach zapewniających bezpieczny transport oraz wyposażone w nogi – ułatwiając tym samym montaż i podwieszenie wymiennika pod sufitem.
 
 
Cały układ mroźniczy zasilany jest czterosprężarkowym agregatem zaprojektowanym i zbudowanym przez firmę Termoprojekt. Jednym z elementów, który miał wpływ na wybór przemysłowych sprężarek jednośrubowych HallScrew przez ostatecznego klienta, był m.in. program serwisowy, który przewidziany jest na 24 lata lub 100 000 roboczo/godzin.
 
Przemysłowe chłodnicze sprężarki śrubowe HallScrew
 
Dodatkowo, każda sprężarka wyposażona jest w płynną regulację wydajności w zakresie od 25% do 100%. W naszym przypadku mamy możliwość kontrolowania wydajności całego układu w przedziale od 6,25% do 100%, dzięki czemu możemy idealnie dopasować wydajności do aktualnego zapotrzebowania i co najważniejsze, obniżyć zużycie energii elektrycznej. Warto jeszcze dodać, iż sprężarki jednośrubowe charakteryzują się większym współczynnikiem COP w porównaniu z popularnymi sprężarkami dwuśrubowymi. Sprężarki zamontowane w agregacie posiadają wspólny odolejacz, a chłodzenie oleju odbywa się za pomocą powietrznych chłodnic oleju. Układ wyposażony jest również we wspólny ekonomizer z elektronicznym zaworem rozprężnym oraz regulatorem ciśnienia, aby można było poprawnie wyregulować całe urządzenie. Zastosowany odzysk ciepła pozwala podgrzać wodę użytkową do ok 70°C. Skraplacz typu V z regulacją prędkości obrotowej wentylatorów zapewnia niewielki pobór prądu i zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię niż typowe konstrukcje płaskie skraplaczy o tej samej wydajności.
 
 
Sterowanie agregatu i zdalny monitoring całego układu chłodniczego jest w całości „uszyty na miarę” i dostosowany do monitoringu klienta. Całość zaprogramowana i wykonana przez inżynierów firmy Termoprojekt.
 
Podsumowanie
 
Dzięki zastosowaniu sprężarek jednośrubowych, z możliwością ciągłej regulacji wydajności, odzysku ciepła oraz regulacji prędkości obrotowej wentylatorów skraplacza, ostateczny użytkownik otrzymał nowoczesną i oszczędną instalację, opartą o bardzo wysokiej jakości komponenty. Dodatkowo, prostota konstrukcji sprężarki HallScrew pozwala na zdecydowane obniżenie kosztów serwisu (sprężarka posiada tylko 16 zużywających się części) oraz bezawaryjną pracę przez długie lata od uruchomienia.
 
Autor: mgr inż. Maciej Galiński
Kierownik sprzedaży – Chłodnictwo przemysłowe, LNS Sp. z o.o